Giriş Yap

Anıtkabir Ziyaretimiz

Anıtkabir Ziyaretimiz

Maarif Kolejliler / Anadolu Liseliler okullarının 66.kuruluş yıldönümünde ulu önder ATATÜRK'ü ziyaret ederek şükranlarını sundular. Derneğimizin Yönetim Kurulu üyeleri 1981 AYGÜL SEYHAN Elam, 1983 YEŞİF AFŞAR Uncu VE 1986 EMRE SARANDÖL bizleri temsil etmek üzere oradaydılar.

Diyarbakır, Eskişehir, Konya, İstanbul Kadıköy, İzmir Bornova, Samsun, Bursa, Ankara ve Adana Maarif Kolejleri mezunları Ata’nın huzurundaydı.

23 Şubat 1955 tarihinde Resmi Gazete’de Maarif Kolejlerinin kuruluş kararının yayınlanmasının 66. Yılında Diyarbakır, Eskişehir, Konya, İstanbul Kadıköy, İzmir Bornova, Samsun, Bursa, Ankara ve Adana Maarif Kolejleri mezunları Ankara’da buluştular ve Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

Mezunlar, Anıtkabir ziyareti sonrasında ortak bir açıklama yaparak şunları söylediler ; “Bizler Maarif Kolejliler olarak tüm yurttaşlarımızı saygı ve sevgi ile selamlıyor, bizlerin bugünlere gelmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti kurucularına şükranlarımızı sunuyoruz. 19 Mayıs 1919 da ateşlenen kurtuluş meşalesini 29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Cumhuriyet’le hedefine ulaştıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bununla yetinmeyip, genç Cumhuriyet’i akılcı, çağdaş, ileri medeniyetler arasına sokmak için büyük bir eğitim hamlesi de başlatmıştır. Harf Devrimi ve yeni okulların açılışı ile başlayan bu hareketi tüm yurda yayma çabaları, büyük özverilerle hayat bulmuştur. Bu süreçte genç Cumhuriyet’in, ileriye atılım hamlelerinden biri de de 1955 yılında Maarif Kolejleri’nin kuruluş kararıdır. Genç cumhuriyetimiz, 1955 yılına kadar çoğunluğu İstanbul merkezli olmak üzere, yabancı dilde eğitim-öğretim yapan ve Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren, yabancı kökenli ve özel statülü orta öğretim okullarının dışında, yurt dışına öğrenci göndermek suretiyle, dünyaya pencere açabiliyordu. Maarif Kolejlerinin kuruluşu , ülke içerisinde daha çok öğrenciye ulaşacak, eşitlikçi ve geleceğe yön verecek bir adımdı. Ülkemizin o yıllardaki ihtiyacı, 1955 yılında yayımlanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanak Dergisindeki (Cilt 5) satırlarında; “Memleketimizde dünya milletleri arasında günden güne artan kültürel ve ekonomik temaslar ve yurdumuzda büyük hızla gelişen iktisadi ve teknik çalışmalar için belli başlı dünya dillerini hakkıyla öğrenen, ilmi çalışmalardan daha geniş ölçüde faydalanılmasını bilen gençlere ihtiyaç hissedilmektedir.” sözleriyle ifade edilmiştir. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için oluşturulan çözüm; 23 Şubat 1955 tarihinde Bütçe Görüşmeleri başlığı altında Resmi Gazete’de yayımlanmış ve aynı yıl içinde Diyarbakır, Eskişehir, Konya, İstanbul Kadıköy, İzmir Bornova ve Samsun’da, 1970 yılında Bursa’da, 1971 yılında Ankara’da, 1973 yılında Erzurum’da, 1975 yılında da Adana’da Maarif Kolejleri kurulmuş, aynı kültür ve bilinç ile Anadolu Lisesi olarak ülkemize mezunlar kazandırmaya devam etmişlerdir. Bizler bu düşünce ve hayallerin ışığında 66 yıl önce bugün 23 Şubat 1955 tarihinde kanunlaşan ve 59 yıl önce de mezunlar vermeye başlayan Maarif Kolejleri’nin çağdaş, yenilikçi, eşitlikçi ve kendisine edilen emanetlerin bilincinde mezunları olarak; Sosyal Hukuk devleti olmak ilkesini benimsemiş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek barış içinde olması ve tüm yurttaşlarımızın refah içinde, sağlıklı, huzurlu, mutlu bireyler olarak yaşayabilmeleri için üstümüze düşen sorumlulukların bilinci ile her alanda üretmeye ve ülkemize hizmet etmeye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz.”
Fotoğraflar


    Sosyal Medyada Paylaş

Haberler için kaydolun!

BAL’lılardan haberdar olmak için abone olun