Giriş Yap

2014 Döner Günü

2014 Döner Günü

1989 yılında beri aralıksız yapılan bir Döner Günümüz daha anılarımızda yerini aldı. 14 Haziran 2014 Cumartesi günü saat 17.00 de başlayan Döner Günümüz, kurulduğu 2012 yılından beri BAL Mezunlar Derneğimiz tarafından organize edilmektedir.

Döner Gününün anlam ve önemine değinen ve BAL Mezunlar Derneğinin çalışmaları hakkında bilgiler sunan Başkan Ahmet Bahadırın konuşma metniyle tüm mezunlarımıza seslenmek isteriz.

''Saygıdeğer öğretmenlerim, Sevgili arkadaşlarım,

Bu yıl da geleneksel döner günümüzde buluşma mutluluğuna erdik; Hepiniz hoş geldiniz. Umarım ve dilerim hep birlikte hoşça vakit geçiririz… Öncelikle geçen hafta elim bir olay sonucunda aramızdan ayrılan okulumuz 11’nci sınıf öğrencilerinden Süleyman Serter Bayram kardeşimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Sevgili arkadaşlar, size kısaca dernek çalışmalarımızdan notlar aktarmak istiyorum. Bildiğiniz gibi, dernekçilik, gönül verme ve sabır işidir. Biz de yeniden çıktığımız bu yolda yavaş, fakat emin adımlarla yürüyoruz. Daha önce çeşitli platformlarda sizlere anlattığımız, BAL’ın Maarif Koleji statüsünü geri kazanması konusunda yaptığımız imza kampanyası, maalesef beklediğimiz desteği görmedi. Bizim hedeflediğimiz 3.000 imza idi! Ancak bu güne kadar, imza kampanyasını 12.470 kişi gözlemlediği halde 1.181 kişi imza verdi. Biz, her şeye rağmen BAL’ın, Maarif Koleji statüsüne kavuşmasının, okulumuzun eğitim ve öğrenim kalitesini arttıracağına inanıyoruz. Bu konuyu her platformda anlatmaya çalışıyor ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile dostluğu olan bir arkadaşımız aracılığıyla da, yakından takip ediyoruz. Bu mezun arkadaşımız, son olarak Sn. Bakan’ın Başdanışmanı ile konuyu görüşmüş, statü değişikliği konusunun halen gündemde olduğu, ancak yoğun gündem ve değişen öncelikler içerisinde konuyu ele almak için uygun bir zaman ve ortam bulunmaya çalışıldığı bilgisini almıştır. 

Okul bahçemize yapılmasını arzu ettiğimiz konferans salonu projesi, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün derslik eklemek istemesi sonucunda yeni bir aşamaya girmiştir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdür muavini ile okulda yaptığımız son görüşmede, derslikler ile birlikte yapılacak konferans salonunun ortak bir çalışma ile yapılabileceğini belirtmişlerdir. Bu konuda da mezun arkadaşımız son görüşmesinde Başdanışmanı üzerinden konuyu Sn. Bakan’a iletmiş, aynı kanaldan aldığı cevapta; Bakanlığın önceden planlanmayan ve gideri bütçeye konmayan bir projeyi finanse etmesinin zor olduğu belirtilmiş, ancak Belediye, sponsorlar ve dernek işbirliği için bir protokol aşamasına gelinirse destek verilebileceği vurgulanmıştır. Bundan sonraki ilişkilerde yardımcı olması için ilgili danışman ile mezun arkadaşımızın temasları devam edecektir. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz ve yeni gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Ayrıca son toplantımızda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, Bursa’daki tüm okulların bina sorumluluklarını devir almayı planladıkları bir proje üzerinde çalıştıklarından bahsetmişlerdir. Eğer bizim aramızdan da katkı verecek, hayırsever arkadaşlarımız çıkarsa, eskimiş okul binamızın dahi yeniden inşa edilmesinin gündeme gelebileceğini ifade etmişlerdir. Bu vesileyle olanak sahibi, hayırsever arkadaşlarımız için, böyle bir katkı ile anılmanın büyük bir fırsat olduğunu belirtmek isterim.

Arkadaşlar benim bugün üzerinde durmak istediğim esas konu BAL Mezunlar Derneği Burs Fonu’dur. Sizlere daha önce web sitemizden ve Facebook sayfasından duyurduğumuz gibi, önümüzdeki öğrenim yılıyla birlikte, ihtiyaç sahibi BAL mezunu ve BAL öğrencisi arkadaşlarımıza burs vermeye başlayacağız. Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve son haline getirdiğimiz BAL Mezunları Burs ve Yardım yönetmeliği, tüzüğümüz gereği, bugün yaptığımız olağan üstü genel kurul neticesinde kabul edilmiştir. Daha önce taslağını yayınladığımız yönetmeliğimizin son halini web sitemizde yayınlayacağız. Ardından da Burs Komisyonunu oluşturarak çalışmalarımıza süratle başlayacağız.

Aslında daha önceki duyurularımız doğrultusunda burs fonu havuzuna yardımlarınız toplanmaya başlamıştır. Bu arada yönetmeliğimizin son şeklini almasını ve onaylanıp yayımlanmasını bekleyen arkadaşlarımızın da bundan sonra katkılarını bekliyoruz. Yönetmeliğimize göre, bağış yapan arkadaşlarımız, bir veya birkaç bursiyer arkadaşımıza, bir eğitim yılı boyunca aylık burs verebileceği gibi, sadece burs fonu havuzuna dilediği miktarda katkı da verebilecektir. Ayrıca daha önce bazı arkadaşlarımızın eleştirisine sebep olan, derneğimize üye kayıt sırasında alınan, üye giriş aidatı 100,-TL’sının tamamı, bundan böyle, tüzüğümüzde yapılan değişiklikle, bağış fonuna aktarılacaktır. *** Sevgili arkadaşlar, insanların hızla yabancılaştığı ve yaşam temposunun çılgınca arttığı günümüzde, toplumsal bilinç, dayanışma ve hoşgörü ne yazık ki her geçen gün azalmaktadır. İşte böylesi bir süreçte, “BAL mezunu olmak” ortak paydasıyla bir araya gelmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Hepinizin büyüğü olarak, hatta televizyonsuz, cep telefonsuz, bilgisayarsız günleri de görmüş bir kişi olarak, günümüzün her türlü iletişim olanaklarına rağmen, insanların birbirine yabancılaştığını ve tahammülsüzleştiğini görüyorum! Ne yazık ki yeni nesillerin, her şeye sahip olma ve tüketme açgözlülüğüyle başkasını anlamak, sahip oldukları değerleri paylaşmak ve yaşamlarını anlamlandırmak adına pek bir şey yapmadıklarını görüyorum! Zaten entegre olduğumuz global kapitalist düzenin istediği şey, tam da bu değil mi! Daha çok para, daha çok yol, daha büyük daha yüksek binalar, daha yeni arabalar, daha yeni telefonlar, daha, daha, daha… İşte yaşamın hepimizi önüne kattığı bu vahşi temposundan çıkıp biraz soluklanmak, arkadaşlarla bir arada olmak, farklı şeyler duymak ve paylaşmak, başkalarının da olduğunun farkına varmak, birlikte bir şeyler üretmek adına buradayız.

Hepinizi daha büyük ilgi ve coşkuyla derneğinize, dolayısıyla camianıza katılmaya ve destek vermeye çağırıyorum. BAL mezunları, yaşamın her alanında, Bursa’mızda, ülkemizde ve dünyada, binlerce mezunu olan koca bir çınardır! Tüm mezun arkadaşlarımızı, BAL Mezunlar Derneği çınarı altında buluşmaya ve bu çınarı asırlar boyu yaşatmaya bekliyorum… Saygı ve sevgilerimle, hepiniz tekrar hoş geldiniz. ''
Fotoğraflar


    Sosyal Medyada Paylaş

Haberler için kaydolun!

BAL’lılardan haberdar olmak için abone olun